Wycinanki ludowe

Wzory wycinanek

 

 

 

 

 

 

 

 

WYCINANKI LUDOWE REGIONU KOŁBIELSKIEGO

Region Kołbielski, w stosunku do obszaru całej Polski jest niewielki. Tym ciekawsze jest, ze w tak małym zasięgu, na dodatek w bliskim sąsiedztwie Warszawy, zachowały się dłużej niż gdzie indziej liczne elementy kultury ludowej, takie jak: budownictwo, strój regionalny i związane z jego wytwarzaniem tkactwo, a także wycinanki, muzyka, tańce, pieśni i przyśpiewki.
Początki wycinankarstwa sięgają lat 60 - tych XIX w. Wycinanki zwane dawniej "lepiankami" lub "strojami" wykonywano do dekorowania wnętrza wiejskiej chaty. Naklejano je na ściany, obrazy i wokół okien. W zależności od miejsca przeznaczenia używano określonego koloru papieru. Na belki pod sufitem naklejano wycinanki bardzo jasne: żółte lub białe, żeby kontrastowały z ciemnym, orzechowym pułapem. Do ozdabiania ścian wykorzystywano wszystkie dostępne kolory, które przepięknie harmonizowały z bielonym tłem. W oknach umieszczano wycinanki wykonane w formie firanki z białej bibuły.
Wycinanka kołbielska, należąca do podwarszawskich zaistniała jako jedna z pierwszych. Jej charakterystyczną cechą jest jednobarwność. Kompozycja wycinanek oparta jest na jednej osi symetrii, np.: drzewka, leluje, lalki, koguty, lub wieloosiowa, np.: wieloboki, gwiazdy, kółka i wycinanki rogowe. Lalki z uniesionymi ku górze rękoma zakończonymi parą kurków, drzewka, złączone dziobami koguty, motywy roślinne oraz różne kompozycje złożone z tych form podstawowych są typowe dla Regionu Kołbielskiego.

do góry

 

 

 

 

PREZENTUJEMY KILKA WZORÓW WYCINANEK

CAŁĄ KOLEKCJĘ WYKONANĄ PRZEZ MAŁGORZATĘ BELKIEWICZ ZNAJDZIESZ NA STRONIE: http://republika.pl/mazowsze_wycinanki/

                                                                  do góry

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      

 

 

 

 

 

 

                                                                      do góry