:: Powrót do menu ::          :: Tematyka :: Pisanie : : Konfig :: Ogłoszenia :: Wysyłanie :: Test :: Skróty :: Inne ::
 

Co to jest NETykieta:

 
NETykieta, etykieta internetowa, internetowy kodeks zachowań - jest to swoisty internetowy savoir-vivre, zbiór reguł i zachowań, sposobów komunikowania się oraz symboliki, które obowiązują w Internecie. NETykieta w szczególności dotyczy uczestników internetowych dyskusji, bywalców forów i grup dyskusyjnych oraz wszelkiego pisemnego przekazu w Sieci.

Krótko mówiąc, są to zasady dobrego wychowania przy korzystaniu (przede wszystkim, choć nie tylko) z grup dyskusyjnych (news) oraz list dyskusyjnych.

UWAGA: Wszystkie nakazy i zakazy typu: NIGDY, ZAWSZE, BEZWZGLĘDNIE, NIE WOLNO, są tylko i wyłącznie zestawem moich własnych rad, zatem nie ma obowiązku stosowania się do nich, ponieważ ogólnie pojęta NETykieta, to jedynie zbiór zaleceń.

Stosując się jednak, do owych nakazów, zachowasz sto procent pewności, że nie podpadniesz innym użytkownikom Usenetu i nie narazisz się na ich krytykę.
 

Tematyka grup:

 
 • Wysyłając pytanie na grupę należy pamiętać o tym, by pytanie związane było z jej tematyką. Przed wejściem na grupę dyskusyjną spójrz na jej nazwę. Ona jednoznacznie określa, czym zajmuje się grupa. Jeśli jednak nie jesteś pewien/pewna, czy Twoje pytanie jest zgodne z tematyką grupy, poczytaj, o czym piszą grupowicze, a na pewno problem ten nieco się rozjaśni. Niedopuszczalne jest zatem wysłanie pytania dotyczącego na przykład Twojego dysku twardego na grupę chip.software, ponieważ już z nazwy grupy widać, że nie tym się ona zajmuje.

 • Jeśli nazwa grupy niewiele mówi o tym, czego właściwie ona dotyczy i jakie problemy są na niej poruszane, można skorzystać ze ściągi:   http://www.usenet.pl/doc/pl.newsgroups lub http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.html - pod tymi adresami umieszczone są polskie grupy (ale tylko z hierarchii pl.*) wraz z krótkim ich opisem. O wiele bardziej szczegółowe opisy grup znajdziesz natomiast pod adresem: http://www.usenet.pl/opisy

 • Grupy pl.comp.* [computer] dotyczą komputerów; pl.internet.* - obejmują dyskusje związane z funkcjonowaniem i wykorzystaniem Internetu; pl.hum.* [humanities] - z naukami humanistycznymi, poezją, literaturą, filozofią itp.; pl.news.* - to grupy o samych newsach, tam dyskutuje się o Usenecie, zakładaniu nowych grup, problemach administratorów itp.; pl.ogloszenia.* - tu wysyła się ogłoszenia typu: kupię, sprzedam, zamienię; pl.praca.* - tu trwają dyskusje o pracy, o rynku pracy, itp.; pl.rec.* [recreation] - grupy związane z wszelkiego rodzaju rozrywką, hobby itp.; pl.sci.* [science] - tematyka naukowa - przede wszystkim nauki ścisłe; pl.soc.* [sociology] - głównie tematy społeczne; pl.misc.* [miscellanenous] - różności niemieszczące się w innych kategoriach; alt.pl.* [alternative] - tematy alternatywne, które mogą być zakładane/kasowane praktycznie przez każdego użytkownika; alt.binaries.pl.* - polskie grupy z binariami; ms-news.pl.* - polskie grupy dotyczące większości popularnego oprogramowania i usług Microsoftu; ircx.pl.* - polskie grupy o różnej tematyce; chip.* - polskie grupy dotyczące zarówno samego pisma, jak i spraw związanych ogólnie z hardware, software czy Internetem; klub_chip.* - polskie grupy dostępne TYLKO dla prenumeratorów Chip'a.

 • Przed zadaniem jakiegokolwiek pytania przeszukaj tytuły ściągniętych z danej grupy wątków - być może ktoś w ostatnio zadał już takie samo lub podobne pytanie. W ogóle dobrze jest poczytać daną grupę przez co najmniej tydzień, zanim weźmie się czynny udział w jej życiu. Pozwala to zorientować się, jakiego typu pytania można zadawać i jakie zasady panują na grupie.

 • Jeśli Twoje pytanie mieści się w zakresie tematycznym jakiegoś wątku (w miarę nowego), nie twórz nowego i nie rozbijaj w ten sposób dyskusji w kilka różnych miejsc.

 • Jeśli wysyłasz zapytanie na kilka grup (crosspost) - dopilnuj, aby post miał ustawione pole Followup-To: tylko na jedną z nich. Unikniesz w ten sposób osobnych dyskusji na ten sam temat. Jeśli posiadasz Outlook Express - wejdź w menu redagowania wiadomości: Widok | Wszystkie nagłówki - pole Prześlij w nawiązaniu: to właśnie pole Followup-To: określające grupę, na którą będą spływać odpowiedzi.

 • Staraj się precyzyjnie przedstawić trapiący Cię problem. Zadając pytanie podaj jak najwięcej szczegółów, objawów, charakterystycznych rzeczy, które tego problemu dotyczą. Jeśli nie wiesz jak skonstruować odpowiednie pytanie, poczytaj: http://rtfm.killfile.pl

 • Warto zapytać, gdzie znajduje się (o ile istnieje) coś takiego, jak FAQ grupy (Frequently Asked Questions). Wyszczególnione są tam najczęściej na danej grupie zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie. Znajdziesz tam również link do archiwum grupy oraz linki do stron o tematyce danej grupy.
 

Pisanie postów:

 
 • Pamiętaj, że pojedyncza linia listu nie powinna przekraczać osiemdziesięciu znaków. W praktyce - ze względu na to, że list Twój może być przez kogoś cytowany (a więc do każdej z linii zostaną dostawione znaki cytowania - ">") długość linii powinna zawierać się w przedziale od 70 do 80 znaków.

 • Odpisując na list, NIGDY nie cytuj go w całości, a zostaw TYLKO to co niezbędne, do czego odnosi się Twój komentarz. Godne potępienia jest zacytowanie listu po to tylko, aby dodać pod nim tekst w stylu: "zgadzam się z tym", "też tak myślę", "tak", "OK". Z drugiej strony nie popadaj w skrajność i nie unikaj cytowania w ogóle. Często jest ono niezbędne do zrozumienia, o co właściwie w Twoim komentarzu chodzi. Należy także umieścić na początku cytatu informację o jego autorze, tzw. wrotkę. Twój komentarz powinien ZAWSZE być POD odpowiednim cytatem.

 • Na początku danego posta ZAWSZE dołączaj wrotkę. Dzięki temu będzie jasne, na czyj post odpowiadasz. ZAWSZE wycinaj przy odpowiedzi sygnaturkę, podpis, pozdrowienia przedpiścy.

 • Więcej o pisaniu postów i regułach z tym związanych znajdziesz w sekcji: Estetykieta.
 

Konfiguracja czytników:

 
 • Skonfiguruj swój czytnik tak, aby w momencie tworzenia odpowiedzi jako ciąg wiodący w polu Subject: wstawiał Re:, nie zaś Odp: czy cokolwiek innego.

 • NIGDY nie posyłaj postów w HTML-u. ZAWSZE należy je wysyłać jako zwykły tekst. Niektóre czytniki nie potrafią odczytać postów wysłanych w HTML-u, poza tym taki post jest o wiele większy (czasem nawet cztero, pięciokrotnie), niż zwykły tekst.

 • Jedyny dopuszczalny w polskim Usenecie standard kodowania polskich liter w textbody to ISO 8859-2. Innych kodowań używać NIE WOLNO.

 • Nagłówki postów mają być zakodowane w Quoted-Printable lub Base64.

 • Format przesyłu musi być ustawiony na MIME.

 • Jeśli używasz Outlook Expressa, więcej o konfiguracji tego czytnika znajdziesz w sekcji: OE Konfiguracja, natomiast największe jego błędy wyszczególniłem w sekcji: OE Bugs.
 

Ogłoszenia:

 
 • Niedopuszczalne jest posługiwanie się listami/grupami dyskusyjnymi w celach komercyjnych. Wyjątkiem są listy/grupy do tego właśnie przeznaczone, a w szczególności grupy takie jak: pl.ogloszenia.*, pl.praca.* oraz wszystkie grupy z hierarchii *.biz.*.

 • Jeśli chodzi o ogłoszenia niekomercyjne, również NALEŻY je wysyłać na grupy pl.ogłoszenia.*, a tylko w wyjątkowych okolicznościach można je posłać na grupę o tematyce zgodnej z tematyką anonsu. Za wyjątkowe okoliczności uważa się zgodę grupowiczów z danej grupy na wysyłanie takich ogłoszeń, odpowiednie ozanczenie takiego ogłoszenia w polu Subiect: - w szczególności temat musi się zaczynać od ciągu znaków: [ogloszenie], [ogłoszenie], [spam], [OT], [NTG], [x] - gdzie [x] - oznacza ciąg znakowy podany w FAQ grupy. Chodzi o to, żeby dać możliwość automatycznego filtrowania takich wiadomości osobom, które sobie ich nie życzą.
 

Wysyłanie plików na grupy:

 
 • Na grupy dyskusyjne NIE WOLNO przesyłać plików (załączników) binarnych, z wyjątkiem grup specjalnie do tego przeznaczonych. Grupy, na które wolno przesłać pliki binarne, to wszystkie grupy z hierarchii *.bin.* oraz *.binaries.* - np.: comp.binaries.msdos. Polskie grupy news, na które można wysyłać i pobierać binaria, to np.: alt.binaries.pl.mp3, alt.binaries.pl.divx, alt.binaries.pl.ebooks - nie są one jednak dostępne na wszystkich serwerach.

 • Jeżeli plik tekstowy jest znacznej wielkości, należy go spakować jednym z popularnych programów archiwizujących i traktować dalej jako binarny. Pamiętaj, że zawsze lepiej podać adres interesującego pliku, niż go przesyłać.

 • Informując uczestników dyskusji o lokalizacji w sieci interesujących ich informacji, zawsze podawaj pełny adres tych zasobów. Jeżeli zasoby zagraniczne są dostępne również w Polsce (tzw. mirror), podaj adres na "polskim" serwerze - jeśli go znasz/posiadasz.
 

Testowanie:

 
 • Na grupy dyskusyjne NIE WOLNO przesyłać informacji, które są testem czytnika itp., z wyjątkiem grup specjalnie do tego celu przeznaczonych.

 • Do przeprowadzania testów służą wyłącznie grupy *.test, takie jak: pl.test czy chip.test.
 

Skróty:

 
 • Na grupach stosuje się wiele skrótów (akronimów). Oto najpopularniejsze i najczęściej występujące na grupach dyskusyjnych:

   AFAIK = ZTCW - As Far As I Know = Z Tego, Co Wiem
   AFAIR = ZTCP - As Far As I Remember = Z Tego, Co Pamiętam
   LOL - Laughing On Laughing albo Lot Of Laugh czy Laugh Out Loud
   ROTFL - Rolling On The Floor Laughing - "mocniejsza" wersja LOL
   NTG - Nie Ta Grupa
   NC = NCMT - No Comment

  Więcej akronimów i ich objaśnień znajdziesz na stronie: http://wojtek.onlinesc.net/akronimy.php
 

Inne:

 
 • Bądź cierpliwy - często musi upłynąć trochę czasu, zanim post dojdzie tam gdzie trzeba, nie wysyłaj więc od razu pięciu kopii. Jeśli czytnik wysłał posta i nie zasygnalizował żadnego błędu, to znaczy że wszystko jest OK - jeśli post nie pojawił się na grupie natychmiast, stanie się to w ciągu kilku, kilkunastu minut, w wyjątkowych przypadkach po kilku godzinach.

 • Prywatnym animozjom dawaj wyraz wyłącznie w listach prywatnych. Nie ma nic bardziej denerwującego i żenującego, niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób.

 • Nie zadawaj pytania wyłącznie w temacie posta (w polu Subiect:). Jeśli nie masz pomysłu, po prostu powtórz je w textbody.

 • Za niestosowanie się do NETykiety, zadawanie na grupach głupich pytań, wypisywanie bzdur, wszczynanie kłótni i inne niestosowne zachowania można dostać tak zwanego PLONK'a. Oznacza to, że Twoje wiadomości na grupie będą automatycznie ignorowane, usuwane lub w ogóle nie będą pobierane z serwera przez osobę, która dała Ci PLONK'a. Warto więc "nie szaleć" w ten sposób, bo może się okazać, że nikt już nie czyta Twoich postów (nawet ich nie widzi) i ewentualne Twoje pytania na grupę pozostaną bez odpowiedzi.

 • Listę polskich serwerów news znajdziesz na stronach: http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl#Adresy_serwerow
  http://www.kolej.pl/forum/serwery_NNTP.html

 • Dużo pożytecznych informacji o samych newsach znajdziesz na: http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.html
  http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.2.html
  http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.3.html
  http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.4.html
  http://czytniki.zamiast.net
Powyższy tekst jest zmodyfikowaną, uzupełnioną i poprawioną wersją NETykiety zamieszczonej na grupie klub_chip.faq2002 Copyright by Mat Mielnikiewicz [Mat22@klub.chip.pl]

liczydło